Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia – czy pracownik może to zrobić po znalezieniu nowej pracy?
Pracownicy często zastanawiają się, czy mogą rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia w sytuacji, gdy znajdą nową, atrakcyjniejszą ofertę pracy. Zasadniczo, prawo pracy reguluje przypadki, w których pracownik może odejść z pracy bez zachowania okresu wypowiedzenia, ale takie rozwiązanie jest obwarowane pewnymi warunkami. Czy znalezienie nowego zatrudnienia jest jednym z nich?
Kiedy pracownik może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika jest możliwe, ale tylko w określonych sytuacjach. Pracownik nie może dowolnie zrezygnować z pracy bez zachowania okresu wypowiedzenia wyłącznie z powodu znalezienia nowej pracy. Muszą zaistnieć określone okoliczności, które umożliwiają takie działanie.
Do takich sytuacji należą:
- Ciężkie naruszenie obowiązków przez pracodawcę – Pracownik może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia, jeśli pracodawca dopuścił się rażącego naruszenia swoich obowiązków, np. nie wypłacił wynagrodzenia lub naruszył inne prawa pracownika.
- Zagrożenie zdrowia pracownika – Pracownik ma prawo odejść z pracy bez okresu wypowiedzenia, jeśli lekarz stwierdzi, że praca wykonywana w obecnych warunkach negatywnie wpływa na jego zdrowie, a pracodawca nie zapewnił innych, bezpiecznych warunków pracy.
Znalezienie nowej pracy a rozwiązanie umowy
Samo znalezienie nowej pracy nie jest podstawą do natychmiastowego rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. W przypadku, gdy pracownik chce odejść z dotychczasowego miejsca zatrudnienia, ponieważ otrzymał lepszą ofertę, obowiązuje go standardowy okres wypowiedzenia, którego długość zależy od stażu pracy w danej firmie oraz rodzaju umowy.
Okresy wypowiedzenia dla umowy o pracę na czas nieokreślony wynoszą:
- 2 tygodnie, jeśli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
- 1 miesiąc, jeśli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
- 3 miesiące, jeśli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Podczas trwania okresu wypowiedzenia, pracownik musi normalnie świadczyć pracę, chyba że dojdzie do porozumienia z pracodawcą o skróceniu tego czasu.
Czy pracownik może porozumieć się z pracodawcą?
Jeśli pracownik znalazł nową pracę i chce jak najszybciej rozpocząć nowe zatrudnienie, najlepszym rozwiązaniem jest porozumienie z pracodawcą. Obie strony mogą wspólnie ustalić, że umowa zostanie rozwiązana wcześniej niż wynika to z przepisów o okresie wypowiedzenia. Tego typu porozumienia są powszechnie stosowane, zwłaszcza jeśli obie strony są zadowolone ze współpracy i nie chcą pozostawiać sobie negatywnego wrażenia.
Co grozi pracownikowi za odejście bez wypowiedzenia?
Jeżeli pracownik zdecyduje się na odejście bez zachowania okresu wypowiedzenia i nie ma ku temu podstaw prawnych, pracodawca może wystąpić z roszczeniem o odszkodowanie. Może to wynieść równowartość wynagrodzenia za okres, którego pracownik nie przepracował, naruszając przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę.
Wypowiedzenie umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia przez pracownika jest możliwe tylko w szczególnych przypadkach, takich jak ciężkie naruszenie obowiązków przez pracodawcę lub zagrożenie zdrowia. Znalezienie nowej pracy nie jest podstawą do takiego rozwiązania umowy. W przypadku, gdy pracownik chce szybko rozpocząć nowe zatrudnienie, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest porozumienie z pracodawcą co do skrócenia okresu wypowiedzenia.
Cześć, to jest komentarz.
Aby zapoznać się z moderowaniem, edycją i usuwaniem komentarzy, należy odwiedzić ekran komentarzy w kokpicie.
Awatary komentujących pochodzą z Gravatara.